Hajdú-Bihar Megyei Sportszövetség
Elnökségének beszámolója
2019. évről
A Hajdú-Bihar Megyei Sportszövetség önálló jogi személyiségű Civil szervezet
Alapítási éve: 1991
Taglétszáma: 11 szövetség
Tisztségviselők:
Elnökség:
Elnök: ASZALÓS IMRE
Elnökhelyettes: GARDA ÁRPÁD
Főtitkár: PETŐ LÁSZLÓ
Felügyelő Bizottság:
Elnök: KORHÁN LÁSZLÓ
Tagok: BENÉNÉ LIPCSEI IRÉN
KOZMA PÉTER
Munkatársak:
Könyvelő: HOROGH ZSOLTNÉ
A Hajdú-Bihar Megyei Sportszövetség legfontosabb feladatai a tagszövetségek működésének biztosítása, érdekeinek képviselete és a megye sportjának fejlesztése.
Szövetségünk fő célkitűzése és azok megvalósulásának helyzete:
A Hajdú-Bihar Megyei Sportszövetségek Szövetségét 1991-ben hozták létre azzal a céllal, hogy (mint a megye legátfogóbb civil sportszervezete) szakmai tevékenységével biztosítsa a megyei sportszövetségek magas szintű és hatékony tevékenységét!
Szövetség ennek a célkitűzésnek napjainkig sikeresen eleget tett. Szakmai tevékenységünket sikeresen végeztük! Ezt az eredményes és sikeres munkát bizonyítja az a tény, hogy a fennállásunk óta minden törvényes feltételnek eleget téve biztosítottuk tagszervezetein működéséhez szükséges feltételeket!
2019-ben a megyei sportszervezetek körül kialakult anomáliák miatt változtatnunk kellett a stratégiai elgondolásunkon és a hatékony működést elősegítő munkafolyamatokon. Ezek figyelembe vételével az alábbi tevékenységet végeztük el.
1, 7 alkalommal tartottunk Elnökségi ülést. A változó körülményekre tekintettel gyors és hatékony döntéseket kellet hoznunk. 68 Határozatot hoztunk. Kijelenthetjük, hogy döntéseink eredményeként átvészeltünk egy nagyon nehéz időszakot és biztosítani tudtuk szövetségünk további működését.
2, 3 alkalommal tartottunk küldöttközgyűlést. 1 alkalommal Beszámoló, 1 alkalommal Tisztújító és 1 alkalommal Rendkívüli küldöttközgyűlést az Alapszabály módosítása miatt. A Küldöttközgyűléseken 71 Határozatot hoztunk. Ezek a Határozatok biztosították a Szövetség további működéséhez szükséges kereteket.
Küldöttgyűlésünknek határozatban jelentette ki, hogy: Szövetségünk betöltötte feladatát. Az elmúlt 28 évben biztosította a megyei sport működéséhez a szövetségi hátteret.
A megváltozott sportpolitikai irányelvekhez igazodva amiért elődeink és mi is dolgoztunk és dolgozunk, felvesszük a küzdelmet, átalakulunk és alkalmazkodunk a jelenlegi sport strukturális elképzelésekhez. Megtartva mindazokat a szakmai és erkölcsi értékeket, amiért a sportban tevékenykedünk.
Nekünk, mint a megye legátfogóbb sport civil szervezetének a nehézségek ellenére is küldetésünk van, meg kell újulnunk és versenyképessé kell válnunk. Szélesíteni kell a kapcsolatrendszerünket és fokozni a civil sportszervezetek hatékonyságát.
Legfontosabb feladatunknak a megye lakosságának szabadidő és versenyport hatékony kiszolgálását kell tekintenünk.
3, Módosítottuk az Alapszabályt.
A működőképesség biztosítása és a megváltozott körülményekre tekintettel alapszabályt módosítottunk. Ebben a névváltoztatás és a székhely változtatáson túl rögzítettük a szövetségünk törvényes működéséhez szükséges előírásokat.
4, Az Elnökség célkitűzése volt a vegetáló szövetségek helyzetének tisztázása. Ennek érdekében több alkalommal egyeztettünk az EMMI Államtitkársággal, az országos és a helyi szövetségek vezetőivel. A helyzet rendkívül ellentmondásos és a mi szintünkről az átfogó és hatékony megoldás megoldhatatlan. Példaként említjük a Magyar Úszó Szövetséget. 2018-ban a Hajdú-Bihar Megyei Sportszövetségek Szövetsége volt a Magyar Úszóbajnokság szakmai lebonyolítója. A versenyt meglátogatta Dr. Szabó Tünde államtitkár asszony, Kulcsár Krisztián MOB elnök és Wladár Sándor MUSZ elnök. A velük folytatott beszélgetésen -az általun feltett kérdésre- mi lesz a megyei szervezetek sorsa? A három személytől három teljesen eltérő választ kaptunk. Államtitkár asszony szerint semmi szükség a megyei szervezetekre. A MOB elnök szerint nekik szükséges lenne egy megyei civil szervezet, amely területi szervezetként képviselné a MOB-ot. A MUSZ elnöke szerint még nem döntöttek, de valamilyen területi szervezetre szükség van. Várjunk és majd értesíteni fog a megoldásról. Vártunk! 2020. februárjában Kozma Péter a Megyei Úszószövetség titkára arról tájékoztatott, hogy a MUSZ közgyűlésen rákérdezett a megyei szövetséggel kapcsolatos helyzetre és azt a választ kapta, hogy semmi szükség rájuk. Arra a kérdésre, hogy ezt a döntést jelzik-e az illetékesek – Hajdú-Bihar Megyei Sportszövetségek Szövetsége- felé, akik 28 éven keresztül biztosították a magaszszíntű szakmai tevékenységet. Nem kell! Majd észreveszik, hogy nincs rájuk szükség.
Ez a hozzáállás és a megye szervezetnél tevékenykedők munkájának megalázása és semmibe vétele. Sajnálatos, hogy ez a hozzáállás volt jellemző a legtöbb „vegetáló” szövetségnél.
Elnökségünk 2020 év fontos feladatának tekinti, hogy a beszámoló közgyűlésig az Elnökség döntsön a „vegetáló” szövetségek tagságának rendezéséről. Az „eltűnt” vagy a tagdíjat nem fizető szervezetek tagságát Alapszabály szerint megszüntetjük.
5, A Szövetségünk gazdálkodása.
Fő célkitűzésünk a Hajdú-Bihar Megyei Sportszövetség működéséhez biztos anyagi háttér megteremtése:
Rendkívül nehéz évek után pozitív változás állt be a működési költségeink előteremtésben. Köszönhető ez mindazon személyeknek, akik a pályázati források előteremtésében és a programok megvalósításában aktív szerepet töltöttek be.
2019. első negyedévében kiszámláztuk a tagszervezetek működési költség tartozását. Ezeket a költségeket az Alapszabály szerint minden tagszervezetnek be kellet volna fizetni szövetségünk számlájára. Az országos és a megyei szövetségek reakciói tökéletesen tükrözték azt a kaotikus állapotot, ami a területi szervek működési és finanszírozási állapota mutatott. Látható volt, hogy komoly perlekedéssel tudtuk volna csak behajtani a tartozásokat.
Ennek ismeretében, amikor évközepén ismerté vált pénzügyi helyzetünk rendezésének lehetősége a szövetségek tartozását elengedtük. Ezzel a döntésünkkel megelőztünk egy hosszú perlekedést és mentesítettük a megyei szervezeteket egy kellemetlen, beláthatatlan procedúrától. Rendkívüli erőfeszítésünknek köszönhetően nem érte hátrány a megyei sportszervezeteket.
A megye sporttársadalma köszönettel tartozik (tartozna) azoknak, akik ezt a tevékenységet végrehajtották.
2019. májusában szövetségünk tartozása 3,8 millió Ft. volt.
Tevékenységünknek köszönhetően 2019. december 31-ig jelentősen csökkentettük a szövetségünk tartozását, így biztosítottuk a további működés feltételeit.
Tagszervezetek:
Működési hozzájárulás: A működő szövetségek befizették a hozzájárulást.
Pályázatok:
A pályázatok megvalósításával javult az anyagi helyzetünk és biztatóan nézhetünk előre. Megköszönve annak a néhány rendkívül aktív elnökségi tagnak a munkáját, akik nagyon sokat tesznek a Szövetség anyagi helyzetének rendezéséért!
A tagszervezetek és a nem tagszervezetek pályázati tevékenységének segítése: Megszerveztük a pályázatok figyelését és tájékoztattuk arról a tagszervezeteinket. Segítséget nyújtottunk a pályázatok (NEA, Honvédelmi Sportszövetség, MASPORT Hiszek Benned Tárt Kapus, ) elkészítésében, megírásában, a csatolandó dokumentumok beszerzésében, valamint a beadásokban. Sikeres pályázás esetén közreműködtünk a szakszerű felhasználás és elszámolás végrehajtásában is. Közreműködésünkkel több tagszövetség jutott pénzbeli és más támogatáshoz.
A pályázati programokat sikeresen végrehajtottuk.
A pénzügyi elszámolásokat időben elvégeztük és megküldtük az illetékes szervezetek felé
Támogatások: A jelenlegi támogatási rendszer finoman fogalmazva sem kedvez a nem TAO kategóriába tartozó sportszervezeteknek! Ezen a területen az értékelt évben sem történt pozitív változás.
A sportszervezetek törvényes gazdálkodásának biztosítása: Továbbra is nagyon fontos számunkra a törvényes gazdálkodás biztosítása. Minden jogszabályi előírásnak megfeleltünk. A tagszövetségeink működéséhez és gazdálkodásukhoz biztosítottuk a szakszerű hátteret. A tevékenységük végzése a 2019-es évben problémamentes volt. Jelentősen megnőtt a pályázati támogatások elszámolásával kapcsolatos adminisztratív munka. Ez a feladat jelentős terhet jelent az iroda dolgozói számára.
Gazdasági tevékenységünket köztartozás-mentesen végeztük.
Tevékenységünk során az alábbi szervezetekkel álltunk kapcsolatban:
Magyar Szabadidősport Szövetség: Együttműködésünk az elmúlt időben fokozatosan javult. A MASPORT tagszervezeteként több pályázaton értünk el sikereket. A támogatások elnyerésével növeltük rendezvényeink számát és több sportágban biztosítani tudtuk a rendszeres sportolási lehetőséget. A MASPORT szervezeti struktúrájában Hajdú-Bihar megye képviselői vagyunk. Ez azt jelenti, hogy a megyében működő szabadidősportban tevékenykedő szervezetek rajtunk keresztül kapcsolódhatnak a MASPOT - hoz
Honvédelmi Sportszövetség: 2019-ben kértük felvételünket a Honvédelmi Sportszövetség tagjai sorába. Felvételt nyertünk. A HS – el együttműködésünk sikeres. Mint tagszervezet 3 komplex pályázatot valósítottunk meg. A pályázatok elkészítése, elbírálása és a felhasználás elszámolása gyors és kiszámítható. A továbbiakban is szándékunkban áll a HS pályázatokon részt venni
A Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat és Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzat informális kapcsolatunk van.
A Megyei Önkormányzat „kirakta” Szövetségünket és a tagszövetségeket a Piac utcai irodaházból. Elnökségünk próbált egyeztetni az Önkormányzat Elnökével, de Ő azzal az indokkal zárkózott el, hogy a megyének semmi törvényi feladata nincs a megye sportjával kapcsolatban. Abban az esetben, ha előírják, akkor lépnek az ügyben, de addig nem.
Ennek következménye, hogy a megyei szövetségek szétszéledtek a városban, különböző helyszínekre költöztek. Ezzel megszűnt az a szinergia, amivel évtizedeken keresztül segítették egymás munkáját.
Szövetségünk nagyon köszöni a Debreceni Lövészsuli segítségét a befogadásért és reméljük csak átmenetileg, de jó körülmények között tudunk dolgozni.
Szövetségünk Dr. Papp László polgármester úrnak is jelezte az elhelyezésből adódó problémánkat. Válaszlevelében a Kulturális Osztály vezetője arról tájékoztatott bennünket, hol tudnánk irodákat bérelni.
2018. december 20-án Elnök úr levelet írt Polgármester Úrnak. Abban bemutatta az általunk végzett tevékenységet, ami kibővült az Európai Bizottság lakossági sportot és testmozgást népszerűsítő Európai Sporthét rendezvényeivel kapcsolatban, amit a Magyar Szabadidősport Szövetséggel egyeztetve megyénkben a Szövetségünk lát el.
Polgármester Úr 2019. 02.05-én kelt levelében teljes mértékben elzárkózott mindenféle együttműködéstől és támogatástól. A közpénzzel történő felelős gazdálkodásra hivatkozik.
Debreceni Sportcentrum Kft-vel a kapcsolatunk jó. Közösen valósítunk meg programokat.
Több iskolával állunk rendszeres kapcsolatban. Ezeknek az iskoláknak a pedagógusait és tanulót vontuk be a pályázati programok megvalósításába. Együttműködésünk biztosítja, hogy folyamatosan tudjuk biztosítani a szükséges létszámot.
Sportiroda:
A Debrecen Domb u.1. szám alatt sportirodát működtetünk, ahol a tagszervezeteink részére segítséget adunk a napi ügyek intézéséhez. A tagszervezeteinken túl több sportszervezet részére nyújtottunk segítséget és adtunk tanácsot.
A Megyei Diáksport Szövetség munkájának segítése: A Hajdú-Bihar Megyei Diáksport Szövetség – mint önálló jogi személyiségű szervezet – a munkáját kiemelkedően végzi. A tagszövetségeinkkel közösen rendezett országos diáksport versenyek, olimpiák a Magyar Diáksport Szövetség vezetőinek elismerését minden alkalommal kivívták. A Szövetség Elnökével és Titkárával napi operatív kapcsolatban vagyunk és segítjük egymás tevékenységét.
Szövetségünknél lehetőséget biztosítottunk főiskolai- és egyetemi hallgatók részére testnevelési- és sportszakmai gyakorlatok végzésére.
A 2005. évi LXXXDIII. tv. 12.§-a alapján – mint fogadó szervezetet – 2013. évben regisztráltunk az Emberi Erőforrások Minisztériumánál önkéntesek foglalkoztatására. Ezzel is lehetőséget teremtettünk a megye középiskolásainak a kötelező közérdekű önkéntes munka végzésére.
A Hajdú-Bihar megyében működő sport civil szervezetek – Sportszövetség, sportági szakszövetségek, egyesületek, klubok – önkéntesei által végzett munka több tízmillió forintot ér.
Szakmai munkánk legfontosabb része – és egyben célja is – a sportágaink utánpótlásának (óvodás kortól – egyetemistákig) és a „szép korúak” veteránsportolók részére a versenysportban való részvételének biztosítása. Szövetségünk egyesületeiben az 50 éven felüliek, a hátrányos helyzetűek, a fogyatékkal élő embertársaink is lehetőséget kapnak az egészséges, sportos életmód megismeréséhez és gyakorlásához.
Fő célkitűzésünk 2020. évre:
Nagyon fontos számunkra, hogy munkánkkal segítsük a megyei sport értékeinek megőrzését és a szakmai munka fejlesztését, a megye lakosságának szabadidő- és versenyport hatékony kiszolgálását.
ELNÖKSÉG